Якось замислившись над нетривалістю життя я обурився злочинним тим фактом що значна кількість павутинних вузлів будучи по суті енциклопедіями чи довідниками чи й просто зібранням текстів різного ступеню корисності не має копії представлених матеріалів у вигляді придатному для вжитку і розповсюдженні. Жадібні власники не хочуть ділитися з іншими а хочуть стати заможними та знаменитими за рахунок постійного притоку спраглих до знань відвідувачів. Вони хочуть щоб ми витрачали матеріальні та психічні ресурси на користування їхніми вбогими творіннями. А коли вони підуть в небуття, то заберуть все з собою. Дуже дратує те що навіть автори всіляких програмістських штукенцій часто не переймаються і просто викладають документацію на своїх павутинних вузлах без можливості завантажити її. Причому це не просто декілька HTML–файлів. Частенько це сторіночки наповнені ЯваСценарієм під завʼязку. Яскравий приклад це valadoc.org. Замість того щоб підготувати довідку у вигляді зрозумілому для GNOME Devhelp (тим паче що Vala це мова в першу чергу для полегшення написання програм для GNOME) ми тепер маємо павутинний вузол програмульки на якому, мабуть, нормально працюють лише в Google Chrome. Для цього павутинного вузла були написані програми на PHP та JavaScript а для того щоб запустити все це в себе знадобиться 4 Гб вільного місця на HDD, Node.js, PHP, Sphinx та ще купа програм. От отак щось таке просте як текстові файлики з переліком функцій та їхнім описом перетворюється в штучний виріб, павутинну програму зі своїм власним UI яка дублює вже існуючу програму. Також можна згадати про Sci–Hub який весь такий за свободу, але чомусь доступ до зібраних матеріалів дають лише через формочку у них на головній і ніяк інакше. Немає навіть, наприклад, FTP чи P2P. І взагалі, в мене таке враження що чим більш мудрагельськими стають всілякі там HTML та CSS разом з ЯваСценарієм тим більше закуклюються вебщики заодно перешкоджаючи розповсюдженню та свободі вжитку всього більш–менш корисного ховаючи його за нашаруваннями зі своїх ідіотських технологій.

Згадується мені і відомий ag.ru який віднедавна перетворився на щось стильно–модно незрозуміле. А от якби воно існувало у вигляді програми–оболонки для каталогу відеоігор, то зміни були б не такими критичним.
І, накриклад, довідник по HTML на htmlbook.ru. Існуючи у вигляді CHM дані були б доступні й без постійного підключення до Internet (а це значить що не треба запускати прожерливого переглядача який буде мотати електрику виконуючую всіляку AJAX парашу і рекламне гівно), не було б залежності від хостингу і від власників павутинного вузла. Також у випадку з павутинними вузлами подібними до htmlbook.ru довідник облікається в форму програми яку потрібно написати і обслуговувати — я маю на увазі роботу HTTP сервера і павутинні програмульки. Звичайнісінький довідник вже не просто якийсь там CHM файлик а цілий комплекс.
Чим більше ми покладаємося на інформацію розміщену деінде тим вразливішими і залежними ми стаємо. Тож пишіть програми замість сайтиків, видавайте електронні журнали, гнобіть поціновувачів JavaScript і творіть всяке інше добро!